Samarbeid lengst nord
Skrevet av: Tron Møller Natland Dato: 26.04.12 15:06
Alta IFs damelag til Russland for å skape fokus på jentefotball
I fjor sommer inngikk Finnmark Fotballkrets et samarbeid med Murmansk Sportskomité, hvor formålet er å løfte både spiller- og trenerutvikling, med et spesielt fokus på jentefotballen. Som en følge av dette samarbeidet ble det høsten 2011 for første gang tatt inn jenter på idrettsskolene i Murmansk og Apatity. Nå videreutvikles dette samarbeidet, og Alta IFs damelag skal bidra.
Fredag 27. april reiser damelaget til Ålesund for å møte Fortuna i 1. divisjon kvinner. Derfra reiser 12 spillere og to ledere direkte fra Ålesund til Kirkenes på søndag, hvor de slår seg sammen med de spillerne som allerede er ankommet med buss fra Alta på lørdag, samt deltakere fra administrasjonen i Alta IF og fra Team Finnmark. Turen går så med buss fra Kirkenes til Murmansk og Apatity, hvor vi sammen skal gjennomføre tidenes første fotballskoler for jenter i området! Delegasjonen utgjør totalt 37 personer.
For damelaget er dette en helt unik mulighet til å bli kjent med en annen kultur, og ikke minst kunne være med å bidra til å løfte jentefotballen i denne delen av Russland. Jentene har gledet seg i lang tid, selv om det helt sikkert blir tøft å dra rett fra en lang reise til Ålesund til en enda lengre reise nordøst.
Vi skal være i Russland fra søndag 29. april til onsdag 2. mai. Mandag gjennomføres fotballskole for jenter mellom 6 og 16 år i Murmansk, samt en oppvisningskamp. Neste morgen går turen videre med buss til Altas vennskapsby Apatity, hvor det også skal gjennomføres fotballskole. Det vil selvsagt bli tid til både omvisning, shopping og avslapping mellom slagene :)
Arbeidet med jentefotballen i Russland er er helt nytt satsingsområde, og banebrytende i dette området. Da er det selvsagt utrolig hyggelig å få være med på reisen - i dobbel forstand. Som Fotballkretsen også sier i sin pressemelding, er det med både ydmykhet og stolthet vi reiser til Murmansk og Apatity for å bruke våre kunnskaper og erfaring til å motivere både spillere og ledere innenfor jentefotballen!
Vi gleder oss - og håper vi kan bidra til å skape stolthet og utvikling her i nord! I juli i år reiser samme damelag til Honningsvåg for å ha teambuilding med Destinasjon 71 grader Nord, og ikke minst for å trene sammen med jentene fra HT&IF. Det vil garantert også bli en flott opplevelse - som vi kommer tilbake til når den tid nærmer seg :)
Målsetting med samarbeidet:
- Samarbeidet skal ha fokus på tilbud for barn og unge i Finnmark og Murmansk region
- Utvikle samarbeid innenfor spillerutvikling, og spesielt jentefotball, mellom Finnmark og Murmansk region
- Utvikle bærekraftige miljøer for jenter som ønsker å spille fotball i Murmansk region
- Gjennom samarbeidet motivere og utvikle jentefotball i Finnmark
- Folk til folk-samarbeid som skal skape gjensidig kulturforståelse mellom Norge og Russland
Alta kommune har støttet turen med 5000 kr, samt en rekke give-aways til våre russiske venner.

